МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена
Заев уверува дека Груевски ќе биде вратен, Унгарија решава за азилот
Облачно и студено, попладне снег
Илир Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина
Македонија
Преговорите за името се селат во Брисел

Преговорите за името се селат во Брисел

сабота, 26 мај 2018, 08:42ч.   |   Xh.I.

Никола Димитров и Никос Коѕијас заминуваат во Брисел каде што разговорите ќе продолжат. Медијаторот Метју Нимиц вели дека иако сé уште нема конечно решение, двете страни се подготвени да работат напорно за да го најдат.

Сѐ уште нема конечна одлука на спорот за името меѓу Македонија и Грција, но двете страни се решени да продолжат да работат, додека не се најде решение, изјави вчера во Њујорк посредникот на ОН во разговорите меѓу двете страни, Метју Нимиц по разговорите со првите дипломати на земјите Никола Димитров и Никос Коѕијас.

„Како што знаете, имавме средби вчера, а денес разговаравме ден и половина. Прашањата се добро формирани и точни. Можам да кажам дека ова беа преговори на кои работевме многу”, рече Нимиц по состанокот со двајцата министри вчера.

„Преговорите се значително зајакнати, при што двете страни имаат важни позиции, а нивните ненационални интереси се дискутабилни. Двете страни ја признаваат важноста на она што е постигнато и се решени да го комплетираат”, додаде Нимиц.

На прашањето дали ќе се сретне со премиерите на Македонија и Грција, Метју Нимиц изјави дека често разговара со министрите, а со премиерите добро се познаваат и се надева дека ќе успеат да најдат решение.

Димитров и Коѕијас разговараа со посредникот Нимиц речиси шест часа завчера, а вчера преговорите продолжија околу два часа.

„Од Нимиц ја очекуваме неговата мудрост за време на преговорите”, кажа шефот на грчката дипломатија и објаснува дека преговорите се поделени на два дела, оние меѓу министрите за надворешни работи, кои дискутираат за главните политички прашања и меѓу техничките групи.

„Ние сме во преговори кои се деликатни, критични, преземени се чекори. Продолжуваме да ја заштитиме националната позиција и кога веќе сум во Солун, во Македонија, сакам да кажам, бидејќи слушам некои дека велат дека не го даваат името. Ние сме тука, обидувајќи се да вратиме нешто, а не да дадеме нешто. Да го земеме тоа нешто што пред 70 години е дадено од други, не од нас”, рече пред средбата во Њујорк грчкиот премиер Алексис Ципрас, објаснувајќи дека соседната земја и во рамките на Југославија, и по распадот го користи името Македонија, без никаква друга дефиниција.

Ципрас смета дека името без дефиниција „се насочува кон античкиот грчки свет и големото културно наследство на грчката Македонија”, а во преговорите Атина се стреми тоа да си го врати, нешто што според Ципрас, „не е лесно”.

„Ова е комбинирањето на навидум спротивни концепти кои имаат државен субјект кој 70 години се вика Македонија, а нема ништо заедничко со Александар Велики и со овој историски процес. Тие имаат словенски и албански корени и го препознаваат. Што значи дека ако добиеме дефиниција пред името Македонија, е голема победа и уште поголема ќе е да се договориме дека едно е нашата Македонија, која доаѓа од долгата традиција на грчкиот антички свет, а друго е нивната традиција и нивниот културен знак”, рече Ципрас и истакна дека Грција ниту игнорира, ниту мисли дека Македонија нема традиција или културно наследство, но станува збор за две различни нешта. Грчкиот премиер додаде дека е време двете страни да коегзистираат, да соработуваат и да живеат во мир во корист на целиот регион.

© ЖУРНАЛ    ~106,36

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.