МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Стејт депармент: Лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики
Шекеринска: Собранието има историска можност и одговорност да ја отвори вратата за НА..
Димитров: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех во сите идни предизвици
Спорт
Франција без Паје, Марсијал и Лаказет

Франција без Паје, Марсијал и Лаказет

петок, 18 мај 2018, 09:28ч.   |   Xh.I.

Франција ќе мора да игра без Димитри Паје по неговата повреда во финалето на Лигата на Европа и без напаѓачот на Арсенал, Александер Лаказет на Мундијалот во Русија, откако Дидие Дешан го објави составот за СП.

Лаказет, кој постигна 14 гола во 32 натпревари за Арсенал оваа сезона е на листата на 11 фудбалери кои се на „стенд-бај“, односно би биле повикани доколку некој од првите 23 се повредат.

За Паје нема ваква шанса, откако трагичарот на поразот на Марсеј од 0:3 од Атлетико Мадрид, се повреди во првото полувреме.

„Тој беше сериозен кандидат за тимот, но со ваква повреда, потребни се најмалку три недели опоравување“, вели Дешам.

Според очекувањата во тимот го нема и напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема, кој е отсустен по скандалот со уценување со секс-видео на поранешниот колега Матју Валбуена.

Во нападот, Дешам ќе смета на Антоан Гризман (Атлетико Мадрид), Оливие Жиру (Челси) и Килијан Мбапе (ПСЖ). Усман Дембеле од Барселона е во составот, а на „листата на резерви“ е и Антони Марсијал по неубедливата сезона со Манчестер јунајтед.

„Имам целосна доверба во моите играчи. Некои ќе играат многу, некои нема. Најважен е животот во групата“, вели Дешам.

Составот беше објавен со одлично мотивациско видео за „триколорите“.

© ЖУРНАЛ    ~84,28

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Објавени детали за „местенката“ ПСЖ – Звезда: На УЕФА посебно и е сомнителен еден играч!
Еуфорија кај навивачите: Зидан најави дека наскоро почнува нова работа!?
Англичаните веќе открија колкава пауза го чека Роналдо
Де Лурентис: Од песните на навивачите на Црвена ѕвезда, нашите фудбалери заспаа како бебиња
Савичевиќ: На „Маракана“ се случувале чуда, на Наполи нема да му биде лесно!
УЕФА подготвува нова казна за Црвена звезда
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.