МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Стејт депармент: Лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики
Шекеринска: Собранието има историска можност и одговорност да ја отвори вратата за НА..
Димитров: Никос, од срце ти посакувам добро здравје и успех во сите идни предизвици
Спорт
ПСЖ му понуди двегодишен договор на Буфон

ПСЖ му понуди двегодишен договор на Буфон

петок, 18 мај 2018, 09:26ч.   |   Xh.I.

Според пишувањата на медиумите во Франција, новиот шампион во Лига 1, Париз Сен Жермен, му понуди двегодишен договор на легендарниот италијански голман и чувар на мрежата на Јувентус Џанлуиџи Буфон.

Буфон вчера објави дека дефинитивно ќе го напушти Јувентус на крајот од актуелната сезона, но се уште не се изјасни дали тоа ќе значи и крај на неговата кариера.

На конференцијата за медиуми, на која вчера и го најави заминувањето од редовите на „Старата дама“, 40-годишниот Буфон призна дека се уште го привлекува вниманието на другите клубови и покрај својата возраст.

„Добив неколку понуди и возбудливи предизвици, како на теренот, така и надвор од него“, призна Буфон.

„Тутоспорт“ уште од порано објави дека ПСЖ е опција за ветеранот, а сега и медиумите во Париз тврдат дека голманот е во контакт со парискиот клуб.

На Буфон наводно му е понуден двегодишен договор, бидејќи од управата на ПСЖ цврсто веруваат дека тој би можел да има позитивно влијание на останатите играчи.

„Ако ја продолжам кариерата, сакам голем предизвик“, изјави Буфон.

Францускиот клуб очајно сака да ја освои Лигата на шампионите, а на Буфон тоа досега никогаш не му успеа, па останува да видиме дали славниот ветеран ќе се обиде тоа да го направи во дресот на гигантот од Париз.

© ЖУРНАЛ    ~69,23

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Објавени детали за „местенката“ ПСЖ – Звезда: На УЕФА посебно и е сомнителен еден играч!
Еуфорија кај навивачите: Зидан најави дека наскоро почнува нова работа!?
Англичаните веќе открија колкава пауза го чека Роналдо
Де Лурентис: Од песните на навивачите на Црвена ѕвезда, нашите фудбалери заспаа како бебиња
Савичевиќ: На „Маракана“ се случувале чуда, на Наполи нема да му биде лесно!
УЕФА подготвува нова казна за Црвена звезда
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.