МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април" организирани и со фантомки влегле во Собранието
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на пресп..
ОЈО: На „27 април“ полицајците се повлекле, а обвинетите организирани и со фантомки в..
Димитров до Палмер: Македонските граѓани својата иднина ја гледаат во евро-атлантскот..
Спорт
На повидок голема трампа: Милан го дава Донарума, за ѕвезда на ПСЖ

На повидок голема трампа: Милан го дава Донарума, за ѕвезда на ПСЖ

среда, 16 мај 2018, 15:08ч.   |   Xh.I.

Милан е очаен да го засили нападот за следната сезона, откако Андре Силва и Никола Калиниќ се покажаа како целосни утки.

Двајцата имаат очаен ефект, а најдобар стрелец на „росонерите“ е младиот Патрик Кутроне, кој никој не очекуваше ниту да има минутажа. Сепак, тој ја искористи лошата форма на засилувањата, кои го чинеа Милан вкупно 65 милиони евра и си го заслужи своето место во почетната постава.

Поради ова раководството на италијанските гигант сега е во потрага по еден голгетер од светска класа. Се спомеуваше Радамел Фалкао како една од опциите, но Милан сега има нов план. Со оглед на фактот дека Џиџио Донарума е желба на ПСЖ, седумкратниот европски првак е подготвен да го трампа младиот голман за Единсон Кавани.

Донарума покажа дека е доста слаб под притисок, биејќи на последните два натпревари на кои се решаваше судбината на Милан, тој направи сериозни киксови. Најпрво прими два аматерски гола против Јувентус во финалето на Копа Италија и поразот од 4-0, а изминатиот викенд повторно не реагираше како што треба против Аталанта, која успеа да го израмни резултатот на 1-1 во 92-та минута.

Навивачите уште од минатото лето ја загубија сета почит за 19-годишниот талент, кој од клубот изнуди неверојатна плата од пет милиони евра и плус еден милион евра за неговиот брат. Тие во Бергамо не го прифатија ниту неговиот дрес, па јасно е дека веќе не е омилена личност помеѓу навивачите.

Кавани сигурно на Милан би му гарантирал дваесетина голови во сезоната, со оглед на фактот дека има искуство во Серија А, како фудбалер на Наполи и Палермо. Уругваецот сигурно би бил засилување какво навивачите сакаат да видат во Милан, а и самиот фудбалер има желба да го напушти ПСЖ откако влезе во отворена кавга со Нејмар.
 

© ЖУРНАЛ    ~76,26

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Објавени детали за „местенката“ ПСЖ – Звезда: На УЕФА посебно и е сомнителен еден играч!
Еуфорија кај навивачите: Зидан најави дека наскоро почнува нова работа!?
Англичаните веќе открија колкава пауза го чека Роналдо
„Maрка“ тврди: Готово, Конте отпадна, Перез го избра новиот тренер!
Савичевиќ: На „Маракана“ се случувале чуда, на Наполи нема да му биде лесно!
Де Лурентис: Од песните на навивачите на Црвена ѕвезда, нашите фудбалери заспаа како бебиња
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.