МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април" организирани и со фантомки влегле во Собранието
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на пресп..
ОЈО: На „27 април“ полицајците се повлекле, а обвинетите организирани и со фантомки в..
Димитров до Палмер: Македонските граѓани својата иднина ја гледаат во евро-атлантскот..
Регион
САД и донираа на Србија 22 милиони долари неповратна помош

САД и донираа на Србија 22 милиони долари неповратна помош

среда, 16 мај 2018, 16:46ч.   |   Z.H.

 Србија и САД потпишаа два договори со кои се обезбедува дополнителна помош од 22 милиони американски долари за зголемување на конкурентноста на економијата и владеењето на правото во Србија, подобрување на медиумското опкружување и борба против корупцијата.

 
По потпишувањето на договорите во Белград со американскиот амбасадор Кајл Скат, српската министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека од 2001 година САД и доделиле на Србија околу една милијарда долари неповратна помош за подобрување на различни области на животот.
 
- Политичките односи меѓу Белград и Вашингтон имаат подеми и падови, но САД со години конкретно ги помагаат реформите во Србија во областа на развојната соработка, изјави Јоксимовиќ.
 
Нагласувајќи дека не станува збор за кредити, Јоксимовиќ изјави дека помошта е поврзана со конкретни проекти низ цела Србија за развој на малите и средните претпријатија и за подобрувањето на локалниот развој.
 
Таа додаде дека САД се еден од најважните партнери на Белград, кој го поддржува патот на Србија кон Европската унија.
 
Американскиот амбасадор Кајл Скот, на потпишување на договорите покажа мапа на Србија со повеќе од 1.850 обележени точки, каде што САД имаат помогнато во обнова на училиштата, асфалтирање на патиштата и заштита на споменици на културата.
 
- Помошта од САД пристигна во локалните заедници низ цела Србија, истакна Скат.
 
Тој изјави дека вториот договор за парична помош е поврзан со работата со владини и невладини организации, за демократскиот и економскиот развој на Србија, полесно доделување на градежни дозволи, нови работни места, реновирање на судиви и намалување на можностите за корупција во Србија. 

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година
Косовска делегација непоканета влета во ОН, а Тачи дури и се сретна со Трамп
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката
СКАПО ПЛАТИЈА ЗА ШЕГА НА ПЛАЖА: Завршија во затворска ќелија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.