МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април" организирани и со фантомки влегле во Собранието
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на пресп..
ОЈО: На „27 април“ полицајците се повлекле, а обвинетите организирани и со фантомки в..
Димитров до Палмер: Македонските граѓани својата иднина ја гледаат во евро-атлантскот..
Свет
Турција го откажа гостопримството на израелскиот конзул поради насилството во Газа

Турција го откажа гостопримството на израелскиот конзул поради насилството во Газа

среда, 16 мај 2018, 16:35ч.   |   Z.H.

 СВЕТТурција го откажа гостопримството на израелскиот конзул поради насилството во Газа Објавено пред 2 часа - 16 мај, 2018Од Mak Fax

 
Турција му го откажа гостопримството на изралескиот конзул во Анкара и ги отповика своите претставници во Вашнгтон и Тел Авив. Турското Министерство за надворешни работи му порача на израелскиот конзул во Истанбул да се врати во Израел извесен период, објави турската агенција „Анадолија“ кога израелските сили убија повеќе од 60 Палестинци на границата меѓу Појасот Газа и Израел.
 
Израел, пак, од своја страна, го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, а Ердоган во меѓувреме размени тешки зборови на „Твитер“ со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.
 
Турција е еден на најгласните критичари на израелската употреба на сила на границата го Газа, како и одлуката на САД да отвори претставништво во Ерусалим. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган крвопролевањето во понеделникот го карактеризира како геноцид и ја нарече Израел терористичка држава

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Единаесетмесечно бебе почина во авион
Таткото на Америка во лисици
(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?
Петмина застрелани , меѓу нив и девојче во престрелка во САД (ВИДЕО)
Европа среде септември пред топлотен бран: Следи температурен шок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.