МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Поднесена кривична пријава за убиство во обид против телохранителот на Мијалков
Парламентарни заедно со претседателските, заради цензусот
Три нови случаи со мали сипаници во Скопје, досега 69 заболени
Законот за употреба на јазиците испратен до Венецијанската комисија
Свет
Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

Могерини тврди дека се работи за решение за Иран

среда, 16 мај 2018, 16:34ч.   |   Z.H.

 Европската унија не може да даде правни и економски гаранции за Иран, но е сериозна во намерата да се најде начин инвестиции да пристигнат во Иран и ќе даде конкретни мерки во следните неколку недели, соопшти шефот на дипломатијата на Европската унија, Федерика Могерини.

 
– Работиме на изнаоѓање практично решение. Разговараме за начините да го одржиме нуклеарниот договор во живот, изјави Могерини по состанокот со шефовите на дипломатиите на Иран, Британија, Германија и на Франција.
 
Таа вели дека ќе се разгледаат мерки кои на Иран ќе му дозволат извоз на нафта, а на европските банки да продолжат со работа. Групата ќе има состанок и следната недела во Виена, на ниво на заменици министри за надворешни работи.

© ЖУРНАЛ    ~87,29

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
Болсонаро ќе дозволи американска воена база во Бразил
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.