МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Поднесена кривична пријава за убиство во обид против телохранителот на Мијалков
Парламентарни заедно со претседателските, заради цензусот
Три нови случаи со мали сипаници во Скопје, досега 69 заболени
Законот за употреба на јазиците испратен до Венецијанската комисија
Колумни
Попречувањето на правдата мора да престане

Попречувањето на правдата мора да престане

понеделник, 14 мај 2018, 00:45ч.   |   B.M.

Ерол Ризаов

Ако Владата навистина е на ниет да го спасува суштинскиот елемент на демократијата, треба брзо да примени потези и средства за обезбедување на владеење на правото. Во оваа една и пол година, по промената на власта, практиката покажува дека не е доволно само ослободувањето на институциите и уставно гарантираните принципи. Македонија одамна ги има тие механизми, но најзначајните функции на правосудниот систем се блокирани. Во делењето на правдата е направена тешка диверзија од претходната корумпирана власт која градела и изградила антиправен општествен поредок во заштита на криминалот на чело со претседателот на државата. Тој чурук систем мора да подлежи на генерален ремонт не само кадровски, туку многу повеќе во законодавниот дел и во департизација на правосудството.

 

Со месеци ја гледаме во живо и немоќта, но и намерениот јавашлак судството да не истера до крај еден единствен процес на обвинети поранешни високи функционери. Не се работи за сложени судења со многу нејасности и долги расправи на поротите ниту, пак, се работи за разбирлива и нужна внимателност на судиите да не се повредат основните човекови права и да не се наруши правната процедура. Не се тоа ситуации налик на познатите долги судски процеси во правни држави. Далеку од тоа. Во нашиот случај станува збор за попречување на правдата од моќни рецидиви на паднатиот режим и недоречености во законодавството што им ги врзуваат рацете и на судиите кои сакаат да судат по словото на законот. Затоа неопходно е во што покус рок законодавно доуредувањае на функционирање на судството за прашања кои не се регулирани, или се недоволно опфатени во законите.

Во сите земји во кои владеењето на правото е на високо ниво, каде што граѓаните стекнале доверба во судството, главниот столб на добро изградениот правен систем се острите казни против појавите и дејствата што грубо го поткопуваат владеењето на правото и го попречуваат неговото доследно остварување. Во таа насока Владата, парламентот и носителите на правосудниот систем неопходно е што побрзо да преземат најенергични мерки да се донесат неопходните закони и законски измени кои ќе го санкционираат попречувањето на правдата со остри казни. Во спротивно, најголемата придобивка од поразот на режимот и смената на власта ќе се угуши, ќе исчезне со банализација на одлагања на судските рочишта од корумпираната бирократија со добри изгледи Македонија да се врати на стариот колосек кога правдата се делеше во партиските штабови.

Целата колумна на „Независен“ на следниот линк.

© ЖУРНАЛ    ~149,51

НАЈЧИТАНИ ОД КОЛУМНИ
Извинете, дали вашата мајка е Албанка?
АМНЕСТИЈА: Примарната задача на политиката е да избегне насилство
Изгласајте иднина, па на работа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.