Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Ѕанакопулос: Грција направи остапки за името, на ред е Македонија

Ахмети: Ако сакате интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ ќе го поддржите референдумот
Бејли од Арктикот: Се гледаме на планинските врвови на Македонија
Џихадисти од Македонија раскажуваат: ИСИС е лажно исламско движење, видов масакри на ..
Бартол за МИА: Граѓаните во голем број да излезат на референдумот и да го кажат своет..

Македонија

Ѕанакопулос: Грција направи остапки за името, на ред е Македонија
F350A5C8-E0E9-4DEB-86F9-AE4C10BEA6F0_cx4_cy9_cw67_w1023_r1_s.jpg

Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос пред денешната средба во Виена за спорот за името изјави дека неговата земја во преговорите направила отстапки и сега е време и Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор.

На редовен брифинг со новинарите тој ги повтори позициите на Грција која има два предуслови, односно сложено име и ерга омнес. Според него, Грција смета дека предусловите се логични и праведни.
 

 25.04.2018, 15:25  | Xh.I. | 64

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

24216
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.