МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април" организирани и со фантомки влегле во Собранието
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на пресп..
ОЈО: На „27 април“ полицајците се повлекле, а обвинетите организирани и со фантомки в..
Димитров до Палмер: Македонските граѓани својата иднина ја гледаат во евро-атлантскот..
Македонија
Грчките медиуми за изјавата на Хан

Грчките медиуми за изјавата на Хан

среда, 25 април 2018, 11:17ч.   |   Xh.I.

„Атина и Скопје го приземјуваат Хан“, „Енигма отвораат изјавите на Хан пред новата средба за скопското прашање“, „Атина и Скопје со спротивен став за изјавите на Хан за непосреден договор“, „Нова средба Коѕијас-Димитров непосредно по предвидувањата на Хан“, се само дел од насловите во грчките медиуми за вчерашната изјава на комесарот за проширување, Јоханес Хан.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, медиумите во Грција ги пренесуваат ставовите на Хан, но и реакциите од македонска и грчка страна, соопштението од грчкото МНР и изјавата на премиерот Заев.

- Оптимизам дека е веројатно да се најде решение во разликата за името меѓу Скопје и Атина, дури и во следните две седмици изрази вчера надлежниот комесар за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, неколку часа пред денешниот нов круг разговори меѓу Грција и ПЈРМ во Виена, пишува „Катимерини“, во текстот под наслов „Атина и Скопје го приземјуваат Хан“ и додава дека премиерот Заев не го дели оптимизмот на Хан, а го пренесува и соопштението од грчкото МНР.

Како што вчера објави МИА, Министерството за надворешни работи на Грција, го повика комесарот да не ги поткопува и да не дава погрешна слика за преговорите.

© ЖУРНАЛ    ~69,23

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Јорданов: Ми извадија список дека должам 30 милиони евра
Весна Пешиќ: Не гледам зошто ви пречи да се викате Северна Македонија!
Денко Малески: Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија?
Лицитација со вмровските пратеници
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.