МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април" организирани и со фантомки влегле во Собранието
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на пресп..
ОЈО: На „27 април“ полицајците се повлекле, а обвинетите организирани и со фантомки в..
Димитров до Палмер: Македонските граѓани својата иднина ја гледаат во евро-атлантскот..
Свет
Марио Абдо Бенитес е новиот претседател на Парагвај

Марио Абдо Бенитес е новиот претседател на Парагвај

понеделник, 23 април 2018, 17:00ч.   |   Z.H.

 Конзервативецот Марио Абдо Бенитес победи на претседателските избори во Парагвај со 46 отсто од гласовите, соопшти Изборната комисија по пребројување на 96 отсто од гласовите.

 
Со победата на 46-годишниот Бенитес, неговата партија Колорадо, која владее со Парагвај речиси непрекинато од 1947 година, ја задржува својата хегемонија над власта.
 
Левичарот Ефреин Алегре доби 42,7 отсто од гласовите. Одѕивот беше 65 отсто.
 
Право на глас имаат 4,2 милиони луѓе, кои гласаа за составот на Парламентот и за гувернери на 17 области во Парагвај.
 
Изборите минаа во атмосфера на општо незадоволство од досегашниот претседател Орасио Картес, тутунски магнат, кој ветуваше економски раст, кој достигна околу четири проценти, благодарение на извозот на соја, месо и електрична енергија.
 
Тој, сепак, не успеа да постигне напредок ниту во борбата со сиромаштијата, ниту со корупцијата во Парагвај, оценет на 135 место од 180 земји од Транспарентност без граници на годишната листа на индексот за перцепција на корупцијата.
 
По вчерашното гласање, Картес призна дека пред Парагвај „претстои да се заврши многу работа: Имаме социјални долгови, тоа е недопустливо со нашето богатство и со седум милиони жители имаме такво ниво на сиромаштија”.
 
„Марито“, како што го нарекуваат новиот претседател, ветува дека ќе го реформира судството и ќе продолжи со економската политика на претходникот.

© ЖУРНАЛ    ~93,31

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Единаесетмесечно бебе почина во авион
Таткото на Америка во лисици
(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?
Петмина застрелани , меѓу нив и девојче во престрелка во САД (ВИДЕО)
Европа среде септември пред топлотен бран: Следи температурен шок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.