МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април" организирани и со фантомки влегле во Собранието
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на пресп..
ОЈО: На „27 април“ полицајците се повлекле, а обвинетите организирани и со фантомки в..
Димитров до Палмер: Македонските граѓани својата иднина ја гледаат во евро-атлантскот..
Спорт
Рекордни приходи за клубовите од Премиер лигата

Рекордни приходи за клубовите од Премиер лигата

петок, 20 април 2018, 11:31ч.   |   Xh.I.

Клубовите во Премиер лигата забележале рекордни приходи и профит во сезоната 2016-2017, тврди истражувањето на „Делоит“.

Вкупниот приход на тимовите на англиската фудбалска елита се зголемуваат за речиси една милијарда фунти, на 4,5 милијарди.

Колективната добивка пред оданочување од 0,5 милијарди фунти е речиси три пати поголема од претходниот рекорд од 0,2 милијарди во сезоната 2013-14, објави „Делоит“.

Вкупните трошоци за плати во целиот шампионат пораснале за девет отсто на 2,5 милијарди фунти, што е нов рекорд, но растот е значително понизок, од вкупниот раст на приходите од речиси 25 отсто.

Анализата на „Делоит“ откри дека клубовите во Премиер лигата ја направиле колективната добивка пред да ги платат даноците во последните три од вкупно четири години. Овој тренд се очекува да продолжи и покрај намалувањето на приходите од договори за ТВ права за период од 3 години, почнувајќи од сезоната 2019-2020.

© ЖУРНАЛ    ~84,28

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Објавени детали за „местенката“ ПСЖ – Звезда: На УЕФА посебно и е сомнителен еден играч!
Еуфорија кај навивачите: Зидан најави дека наскоро почнува нова работа!?
Англичаните веќе открија колкава пауза го чека Роналдо
„Maрка“ тврди: Готово, Конте отпадна, Перез го избра новиот тренер!
Савичевиќ: На „Маракана“ се случувале чуда, на Наполи нема да му биде лесно!
Де Лурентис: Од песните на навивачите на Црвена ѕвезда, нашите фудбалери заспаа како бебиња
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.