МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април" организирани и со фантомки влегле во Собранието
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на пресп..
ОЈО: На „27 април“ полицајците се повлекле, а обвинетите организирани и со фантомки в..
Димитров до Палмер: Македонските граѓани својата иднина ја гледаат во евро-атлантскот..
Свет
Фото: Судар на возови на желзничка станица во Австрија - најмалку 40 лица повредени

Фото: Судар на возови на желзничка станица во Австрија - најмалку 40 лица повредени

петок, 20 април 2018, 14:48ч.   |   Z.H.

 Два патнички воза учествуваа во сударот при спојување на главната железнчка станица во австрискиот град Салзбург денеска рано наутро, а најмалку 40 лица се полесно повредени, соопшти полицијата.

Еден воз удрил премногу силно во другиот кој доаѓал од Цирих додека биле спојувани, соопшти полицискиот портпарол.
-Возот Најтјет стоел на четвртиот перон и во процедурата на спојување удрил во другито воз кој на перонот пристигнал од зад него - рекол портпаролот.
Несреќата се случила во 4:45 часот утринава по локално време, пренесува Ројтерс.

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Единаесетмесечно бебе почина во авион
Таткото на Америка во лисици
(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?
Петмина застрелани , меѓу нив и девојче во престрелка во САД (ВИДЕО)
Европа среде септември пред топлотен бран: Следи температурен шок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.