МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април" организирани и со фантомки влегле во Собранието
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на пресп..
ОЈО: На „27 април“ полицајците се повлекле, а обвинетите организирани и со фантомки в..
Димитров до Палмер: Македонските граѓани својата иднина ја гледаат во евро-атлантскот..
Свет
Орбан го избрка Сорос: Фондацијата се сели од Будимпешта во Берлин

Орбан го избрка Сорос: Фондацијата се сели од Будимпешта во Берлин

петок, 20 април 2018, 12:36ч.   |   Z.H.

Фондацијата на отворено општество на американскиот милијардер Џорџ Сорос ќе ги затвори своите канцеларии во Будимпешта и ќе ги пресели своите источноевропски операции во Берлин.
 
Унгарскиот премиер Виктор Орбан го обвинува Сорос, кој што инаку е роден во Унгарија, за „многу зла“ и се залага за законот „Стоп Сорос“ со кој што се забранува работата на невладината организација на милијардерот.
 
Унгарските медиуми пренесуваат дека канцеларијата на Фондацијата на Џорџ Сорос во унгарскиот главен град Будимпешта ќе биде затворена на 31-ви август и најпрвин седиштето ќе биде префрлено во Виена, а подоцна во Берлин
Портпаролот на партијата „Фидес“ која што неодамна убедливо победи на парламентарните избори во Унгарија, најави дека меѓу првите закони кои што наскоро ќе бидат усвоени во унгарскиот парламент би можел да се најде и законот со кој што на владата ќе ѝ биде овозможено да ги забрани невладините организации кои што ја поддржуваат миграцијата и претставуваат „ризик по националната безбедност“ на Унгарија.
 
Унгарскиот премиер Виктор Орбан, нацртот на тој закон го поднесе во парламентот уште во февруари, па наскоро истиот треба да биде изгласан и да стапи во сила.
Споменатиот закон исто така ќе овозможи странските донации за невладините организации кои што поддржуваат пристигнување на мигранти во Унгарија, во иднина да бидат оданочувани со 25%.
 

© ЖУРНАЛ    ~81,27

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Единаесетмесечно бебе почина во авион
Таткото на Америка во лисици
(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?
Петмина застрелани , меѓу нив и девојче во престрелка во САД (ВИДЕО)
Европа среде септември пред топлотен бран: Следи температурен шок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.