Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Заев: Споменикот на Александар Велики нема да се руши

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, оче..
Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“
Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Македонија

Заев: Споменикот на Александар Велики нема да се руши
aleksandar_makedonski.jpg

 Премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ 24 вчеравечер изјави дека споменикот на Александар Велики нема да се руши.

Тој рече дека сѐ што имаме ни е македонштината, но нагласи дека на граѓаните им требаат повеќе пари, подобар живот и затоа се надева дека ќе има достоинствено решение за името со Грција.
 
Заев вели дека Грците имаат разбирање за тоа дека не треба да се чепка во идентитетот.
 
За себе вели дека е рационален политичар, а референдум веројатно ќе има.
 14.04.2018, 10:24  | Z.H. | 89

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

18456
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.