МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Шекеринска: Отворен е патот за излез на Македонија од изолација
Ковачев: ВМРО-ДПМНЕ користи комунистички лаги и шири омраза
Ахмети до Коѕијас: Ви се заблагодарувам за посветеноста за затворање на прашањата со..
Левица најави антивладини протести
Македонија
Претепани професори од Гостивар, Алијансата за Албанците тврди од партиски причини

Претепани професори од Гостивар, Алијансата за Албанците тврди од партиски причини

сабота, 14 април 2018, 09:33ч.   |   Z.H.

 Двајца професори од гостиварската гиманазија биле брутално нападнати и со потешки телесни повреди биле пренесени на Клинички центар. Тепањето се случило во самата гимназија во Гостивар од поголема група на насилници. Овој инцидент беше причина да започнат меѓусебни обвинување меѓу Алијансата за Албанците и ДУИ дека има партиска позадина. 

 
„Ја потсетуваме јавноста дека огранокот на Алијансата на Албанците во Гостивар беше тој што реагираше навремено во врска со можните последици како резултат на политичката одлука на владата на господинот Заев за одземањето на ингеренциите на градоначалникот во сферата на образованието. На протестот организиран во Гостивар, на 20 март оваа година, поставивме јавно прашање зошто се земаат ингеренциите само во Гостивар, а не на пример и во Струга? Му се обративме и на премиерот, укажувајќи дека ние немаме никаква надеж во луѓето на ДУИ, бидејќи нив ги интересира само личниот интерес и личните придобивки, а не општите интереси на граѓаните“, тврдат од партијата на Села.
 
Од Алијансата на Албанците велат и дека премиерот Заев овозможува и дозволува ДУИ да се однесува на агресивен начин во Гостивар и дека не можат да се помират со фактот дека градоначалник е Арбен Таравари па прават секаков можен вид на притисок. 
 
„Владата и во конкретниот случај министерот за образование ја сноси најголемата одговорност на овој вандалски чин, којшто на ниеден начин не сакаме да се повтори“, се вели во партиското соопштение.
 
ТВ21 го контактираше и директор Џези Камбери, кој ги негира обвинувањата и вели дека не знае кој ги тепал професорите. Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, го потврди инцидентот.
 
Од ДУИ негираат дека случајот е од партиска мотивираност. 

© ЖУРНАЛ    ~135,45

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Весна Пешиќ: Не гледам зошто ви пречи да се викате Северна Македонија!
Јорданов: Ми извадија список дека должам 30 милиони евра
Денко Малески: Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија?
Лицитација со вмровските пратеници
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.