МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Македонија
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, очекуваме чиста препорака

Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, очекуваме чиста препорака

петок, 13 април 2018, 12:06ч.   |   Xh.I.

Вицепремиерот за европски интеграции Бујар Османи, денеска изјави дека над 90 отсто од мерките предвидени со планот 3-6-9 се реализиран, а останатите десетина проценти не се реализирани поради најразлични причини. Според него дел од она што не е реализиарано е поради тоа што некои мерки се во тек на преговори, некои мерки поради технички детали а некои поради тоа што опозицијата барала дополнителни консултации.

– Дозволете да ја пренесам пораката од сите соговорници во Брисел дека Македонија успеа да испорача исклучително продуктивна реформска агенда во овие 9 месеци и дека нашата држава е вратена повторно на Европскиот пат. Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози и на 17 април очекуваме чиста и безуловна препорака од Европската Комисија во нивниот извештај и најдобриот извештај до сега – изјави Османи.

Тој изјави дека сите овие реформи се усогласени со мислењата и препораките на сите релевантни институции од Европската Унија.

© ЖУРНАЛ    ~153,51

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.