МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Потпишан меморандум за соработка меѓу МНР и Инфо-центарот за евро-атлантски интеграци..
Папата ќе ја посети Македонија во мај
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Занимиливости
Тој е супердедо: На 99 години 50 метри краул за 56, 12

Тој е супердедо: На 99 години 50 метри краул за 56, 12

понеделник, 05 март 2018, 12:03ч.   |   Z.H.

 Австралијанецот Џорџ Коронс, кој има 99 години, исплива 50 метри краул за 56, секунди на официјалиот натпревар во Квинсленд. Тој се надева дека неговиот резултат и официјално ќе биде потврден како светски рекорд во старосната група од 100 до 104 години. 

 
Коронс има право да биде прогласен за светски рекордер во таа старосна група, бидејќи во април тој ќе полни 100 години.
 
Пливачот истакна дека е воодушевен од резултатот, како и од публиката, која гласно го бодреше за време на трката.
 
Во видеото објавено од Би-Би-Си, се гледа дека судијата му помага на Коронс да се искачи на стартниот блок, а потоа следеше решителен скок во базенот.
 
- Штотуку присуствуваме на историски момент, објави на Фејсбук еден австралиски пливачки клуб.
 
Коронс, кој е од Бризбејн, вели дека како млад бил страстен пливач, но престанал да плива кога избувнала Втората светска војна.
 
Повторно му се вратил на пливање кога имал 80 години, сега тренира трипати неделно, а оди и во сала за вежбање.
 
Својот успех го препишува на добрата техника. 
 
-Првите десет удари беа добро избалансирани ...и така се држаев до последните 10 метри, се чувствував уморен, но, сепак, продолжив, објаснува Конорс. 

© ЖУРНАЛ    ~156,52

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Има 125 години, готви и пешачи по 3 километри дневно: Ова е неговата тајна на долговечноста!
Сатаната скриен во фреска во базилика, седум века останало тајна
Слоница цели 11 часа копаше дупка: Ќе останете без зборови кога ќе видите што извади од неа
Пронајдена мумија на мачка стара 4.000 години
„Повели, бирај“ - Ја запросил девојката со 6 различни прстени (фото)
Коза изела 20.000 евра со кои требале да купат десет хектари земја
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.