МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ВМРО-ДПМНЕ: Власта да каже што ќе се менува во Преамбулата и Уставот
Демолирани штабови на СДСМ во Куманово
Британската амбасадорка Галовеј во Прилеп
Ветер со брзина од над 95 километри во Скопје и источните делови на земјата
Занимиливости
Угина последниот мажјак бел носорог на светот

Угина последниот мажјак бел носорог на светот

вторник, 20 март 2018, 13:28ч.   |   Z.H.

 Последниот мажјак од видов северен бел носорог во светот угина после компликации поврзани со годините.

 
Во соопштението од Кенија се наведува дека на 45-годишниот носорог Судан му е дадена еутаназија во понеделникот. Неговата состојба значително се влошила и повеќе не можел да стои.
 
Северниот бел носорог Судан заедно со уште две женки бил дел од амбициозните напори за спасување на тој вид пред изумирање.

© ЖУРНАЛ    ~103,35

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Овој пар живее среќно во канализација веќе 22 години (ВИДЕО)
Му одговорила на писмо по 23 години
Швеѓанка јаде 15 тегли Нутела месечно за да постигне светски рекорд
Викендичка под земја полна со вино
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.