МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Македонија
Законот јазиците, прогласување и без потпис од Иванов

Законот јазиците, прогласување и без потпис од Иванов

недела, 18 март 2018, 00:08ч.   |   B.M.

Законот за употреба на јазиците ќе може да стапи во сила и без потписот на Претседателот Ѓорге Иванов. Експертите сметаат дека со потписот на претседателот на Собранието и неговото објавување во Службен весник, Претседателот би се нашол пред свршен чин. Професорот Никола Дујовски истакнува дека такви практики имало и порано.

Од друга страна, политичките аналитичари сметаат дека одлуката на Иванов за непотпишување на указот за Законот е политички мотивиран потег. Според аналитичарот, Сефер Тахири, одлуката на Претседателот е израз на непроменетата националистичка политика на ВМРО-ДПМНЕ.

„На оваа партија и е многу тешко да го промени својот политичко-етнонационалистички курс и својата идеологија дека во оваа држава Македонците треба да бидат носители на суверенитетот, а не граѓаните, значи не и Албанците. Сметам дека ваквиот пристап го отежнува нејзиното враќање на власт. Сметам дека не се очекуваше друг потег од овој Претседател кој всушност не е Претседател, туку е само политичка фигура и марионета на ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот на Македонија е подобар кога не зборува, отколку кога ќе каже нешто”, вели Сефер Тахири, аналитичар

Додека парламентарното мнозинство не соопштува дали има план Б , експертите инсистираат дека процедуралните прекршоци и неуставноста на Законот може да ја цени само Уставниот суд. Лидерите, чинот на Иванов го нарекоа кукавички, а поранешниот премиер Никола Груевски неговите постапки во донесување на законот ги оправда со обидите да ја спречи, како што рече неуставната постапка. Претседателот на Собранието, пак, повтори дека се уште се дискутира во однос на начинот на кој Законот ќе стапи во сила. Законот за употреба на јазиците беше донесен на 11 јануари, а на 17 јануари Иванов соопшти дека нема да го потпише указот за истиот. Третото читање не беше направено во рокот од 30 дена предвиден со Деловникот на Собранието. Причината за тоа, според собранискиот спикер, била желбата законот да се донесе со консензус. Законот за употреба на јазиците по втор пат беше изгласан на 14 март со 64 гласови „за“ и без да се разгледа ниеден од 35 илјади амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ.

© ЖУРНАЛ    ~165,55

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.