Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Денес се формира првата бугарска партија во Македонија ГДУ

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, оче..
Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“
Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Македонија

Денес се формира првата бугарска партија во Македонија ГДУ
BUGARSKA-PARTIA.png

Во Македонија по подолго време се формира првата бугарска партија на која на чело ќе биде Петар Колев поранешен член на бугарсското ВМРО-БНД и претседател на здружението за Македонско-Бугарско пријателство кој сам се оквалификува како македонски блгарин во партијата во извршниот комитет ќе се најдат и поранешниот претседател на ВМРО-НП Ѓорги Трендафилов како и истакнати бугарофили кои живеаат во Македонија.

Денес во 13 часот во Хотел Мериот – Скопје, се формира нова политичка партија во Република Македонија.

Промоцијата на инцијативата за формирање на ГДУ – Граѓанско Демократска Унија се одржа на 06.12.2017 година, каде што беа образложени принципите на кои ќе се базира понатамошното политичко дејствување на ГДУ.

Претседателот на ИК на ГДУ, Петар Колев, им се заблагодари на сите оние кои во овој период помогнале да се соберат потписите за регистрирање на партијата и најави дека првото нешто за кое ќе се нафати ГДУ доколку ја добијат довербата од граѓаните е воведување на ред и правда во Република Македонија.

 18.03.2018, 08:18  | B.M. | 128

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

18869
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.