МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ОЈО: Дел од обвинетите од „27 април" организирани и со фантомки влегле во Собранието
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на пресп..
ОЈО: На „27 април“ полицајците се повлекле, а обвинетите организирани и со фантомки в..
Димитров до Палмер: Македонските граѓани својата иднина ја гледаат во евро-атлантскот..
Македонија
Мицкоски најавува масовни протести во мај

Мицкоски најавува масовни протести во мај

недела, 18 март 2018, 00:12ч.   |   B.M.

Талат Џафери ја узурпира функцијата претседател на Собрание на Република Македонија, вели првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој најавува сериозни чекори, како масовни протести во мај.

Шефот на опозицијата смета дека собранискиот спикер не ја заслужува фотелјата бидејќи не е достоинствен претседател на Собранието за сите граѓани во државата. Токму од оваа причина тие најавуваат интерпелација за спикерот Џафери по гласањето на Законот за употреба на јазиците.

„Има многу причини, најмалку пет причини во моментот има, иако моите соработници тврдат дека се повеќе од десет. Неговиот начин како го прекрши Деловникот, како ги прекрши законите и Уставот, при овој обид да биде донесе овој неуставен и неприменлив закон. Вториот чекор е нормално да се поднесе кривична пријава за сите кои што беа соучесници во овој процес но оној кој го почна овој процес“, порача Мицкоски.

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Јорданов: Ми извадија список дека должам 30 милиони евра
Весна Пешиќ: Не гледам зошто ви пречи да се викате Северна Македонија!
Денко Малески: Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија?
Лицитација со вмровските пратеници
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.