МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Средбата меѓу Трамп и Ким можно е да се одржи во Шведска

Средбата меѓу Трамп и Ким можно е да се одржи во Шведска

петок, 16 март 2018, 15:35ч.   |   Z.H.

 Шведска ќе биде среќна ако може да помогне во решавање на проблемот на Корејскиот Полуостров, но изнаоѓањето начин за напредување е на оние кои се вмешани во тоа, изјави денеска шведската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Маргот Валстром.

 
- Веруваме во дијалог во политичкиот процес. Ако можеме да ја искористиме нашата улога и нашите контакти како што се надеваме, ќе ги искористиме во вистински цели, рече Валстром.
 
Нејзината изјава доаѓа еден ден откако министерот за надворешни работи на Северна Кореја. Ри Јонг-хо допатува на преговори во Шведска, предизвикувајќи шпекулации дека неговата посета може да постави основа за евентуална средба меѓу американскиот претседател Доналд Трам и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во оваа држава.
 
Посетата на севернокорејскиот министер за надворешни работи на Шведска е изненадувачки потег на кој може да се гледа као на прв чекор кон организирање средба меѓу Трамп и Ким во оваа скандинавска земја, коментираат аналитичарите.
 
Шведска има дипломатски односи со Северна Кореја од 1973 година и е една од ретките западни земји кои имаат амбасада во Пјонгјанг. Земјата дава и конзуларни услуги на САД во Северна Кореја.
 
Американскиот престедател Трамп се согласи на средба со севернокорејскиот лидер Ким, која би се одржала до мај. Некои светски медиуми јавија дека е шпекулација информацијата оти Шведска би можела да биде местото каде ќе се сретнат Ким и Трамп и оти е поверојатно изборот да биде „селото на примирјето“ на јужнокорејската страна од демилитаризираната зона меѓу двете Кореи. 

© ЖУРНАЛ    ~124,42

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.