Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Крчмаревиќ ќе го наследи Бубања на клупата на Победа

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Фудбал

Крчмаревиќ ќе го наследи Бубања на клупата на Победа
pobeda_1.jpg

По денешниот состанок со клупското раководство досегашнот шеф на стручниот штаб на прилепска Победа, Славољуб Бубања, поради здравствени причини се повлече од функцијата, а клубот за негов наследник утре ќе го официјализира ангажманот на 53-годишниот српски стратег Слободан Крчмаревиќ.

„Се заблагодарувам на соработката на сите во клубот, на соработнците, на фудбалерите на беспрекорната соработка целиот изминат период и посебно на навивачите, од кои имав подршка како никаде каде сум работел досега. Жал ми е што не освоивме повеќе бодови(оваа пролет само 3 од 15 можни), но сигурен сум дека Победа од оваа ситуација ќе излезе уште посилна и дека ќе го обезбеди опстанокот во Првата лига. Тоа го посакувам од се срце на клубот, ќе ги следам неговите настапи а Победа секогаш ќе биде во моето срце“, изјави Бубања.

Новиот тренер на прилепчани 53-годишниот Слободан Крчмаревиќ од 2006 година поседува УЕФА ПРО лиценца. Последен негов ангажман бил во клубот Ал-Рифа во Бахреин, а во неговата досегашна кариера како тренер работел во: Рудар Велење – Словенија, Докса – Кипар, Медина – Либија, Жетсу – Казахстан, селектор на У-21 репрезентацијата на Казахстан, Анортозис Фамагуста и Аполон Лимасол – Кипар со кој има Куп трофеј 2009/2010, селектор на У-21 репрезентацијата на Србија со која освоил 6-то место на Евршско првенство, ОФК Београд – Србија со кој играл во финале од нациоанлниот куп во 2006-та (пораз од Ц.Звезда 2-4 во продолжение) и 3-то и 5 место место во првенството со два пласмани во Куп на УЕФА) и во младите категории во Партизан и ОФК Београд.

Како играч Крчмаревиќ кариерата ја започнал во Партизан (шампион 1992/93 и куп трофеј 1991/92), настапувал и за ОФК Београд, а интернационална кариера градел во АИК Стокхолм(Шведска), Аполон Лимасол (шампион на Кипар 1993/94), и Анортозис Фамагуста(со кој двапати 1997/98 и 1998/99 е прогласуван за најдобар играч во кипарската лига) ПАОК и Паниониос(Грција).

ФК Победа изразува благодарниот на досегашниот тренер Бубања за негова професионална работа во клубот и му посакува успех во натамошната кариера.

 13.03.2018, 16:08  | Xh.I. | 63

 

© ZURNAL.mk

 Фудбал 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

37418
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.