МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Потпишан меморандум за соработка меѓу МНР и Инфо-центарот за евро-атлантски интеграци..
Папата ќе ја посети Македонија во мај
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Свет
Конгресот заклучи дека Трамп не соработувал со Русите

Конгресот заклучи дека Трамп не соработувал со Русите

вторник, 13 март 2018, 16:00ч.   |   Z.H.

 Разузнавачкиот комитет во Претставничкиот дом на Конгресот на САД, каде мнозинство се републиканците, соопшти дека не пронашол некаков доказ за соработка меѓу луѓето од претседателската кампања на Доналд Трамп и Русија за време на кампањата за изборите во 2016 година.

 
Републиканските членови на Комитетот наведоа дека ја завршиле истрагата за руското мешање и на една страница ги објавија своите заклучoци. Демократите ги оспорија заклучоците и го повторија мислењето дека истрагата се водела на тој начин што се штител претседателот на САД.
 
Во заклучоците се наведува дека конгресмените ги отфрлиле наводите на американските разузнавачки служби, објавени во 2017 година, дека рускиот претседател Владимир Путин му помогнал на Трамп во изборната трка против демократскиот кандидат Хилари Клинтон.
 
Во извештајот се нотирани повеќе руски хакерски напади на американски политички институции во 2015 и во 2016 година, пред сѐ, по пат на социјалните мрежи, но Комитетот, со мнозинство републиканци, посочи на незадоволителен одговор од страна на тогаш владејачката администрација на демократите.
 
Во извештајот се наведени и проблематични контакти на високи функционери од разузнавачката заедница (од времето на Барак Обама) и медиумите. 

© ЖУРНАЛ    ~93,31

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
ЕУ го укинува зимското сметање на времето
Уапсена главната финансиска директорка на „Хуавеј“
Анестезиолог инфицирал 1.300 пациенти со хепатит Ц во Германија
Холандија: Уапсен маж, пронајдени 350.000 евра во машина за перење
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.