МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Мијалков ги прислушувал сопругата и брат му?
Зоолошката градина во Скопје ќе добие „Џурасик парк“ со 50 диносауруси
Свет
Повик за предвремени избори по министерските оставки

Повик за предвремени избори по министерските оставки

вторник, 13 март 2018, 15:29ч.   |   Z.H.

 Владата на премиерот Роберт Фицо е пред колапс откако неговиот помал коалициски партнер побара предвремени избори поради политичката криза предизвикана од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак. По осумчасовни преговори, партијата „Мост- Хид“ инсистира на договор со коалициските партнери за да се закаже вонредно гласање. Во спротивно, си заминува од владата. Премиерот Фицо, којшто владее една деценија, се обидуваше да ја задржи компактноста на својата трипартиска влада. Поради политички притисок, оставки поднесоа неколку министри од кабинетот.

 
„Подготвени сме да заминеме од коалицијата ако другите две страни не се сложат со предлогот за предвремени избори. Ветуваме дека единствено предвремените избори ќе ја решат ситуацијава“, изјави Бела Бугар, лидер на „Мост- Хид“.
 
Двојното убиство, на Куцијак и неговата девојка, ги предизвикаа и најмасовните протести по падот на комунизмот пред три децении. Телата беа пронајдени во нивниот стан. Последните текстови на кои работел се однесувале на италијанската мафија и нивната соработка со словачката влада.
 
„Го поздравувам мирниот начин на изразување поддршка, многумина си го кажаа мислењето, јасни ми се чувствата кои преовладуваа периодов. Не е пријатно да се соочуваме со ваква атмосфера“, вели Петер Пелегрини, партија „Смер-СД“.
 
„Велеа дека им е доста и дека би било предавство за граѓаните доколку не направат промени. Во моментов, Словачка е земја којашто сака да оди напред“, изјави Вероника Ремисова, партија „Олано“.
 
„Многу граѓани учествуваа во протестите против беззаконието, корупцијата, и правната држава. Сите на плоштадите се револтирани од владата во која седеа Калинак и Фицо“, изјави Љубомир Галко, партија „САС“
 
„Народот постојано повторува дека не го сака ова што го имаме денес. Само јавни преговори би биле правични, луѓето мора да се изјаснат“, вели Милан Крајнијак,  партија „СМЕ Родина“.
 
Коалицијата на Фицо има 78 пратенички места во парламентот со 150 членови. Покрај предвремените избори, опозицијата бара и гласање за недоверба на владата на Фицо. За да ја урнат им се потребни 76 гласа. За да се распишат предвремени избори, потребни се 90 гласови.

© ЖУРНАЛ    ~78,26

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
ЕУ го укинува зимското сметање на времето
Уапсена главната финансиска директорка на „Хуавеј“
Анестезиолог инфицирал 1.300 пациенти со хепатит Ц во Германија
Холандија: Уапсен маж, пронајдени 350.000 евра во машина за перење
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.