МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јавното обвинителство формира Комисија за следење на нерегуларности на референдумот
Дурловски ја насочуваше толпата во Собранието, сведочеше градоначалникот на Шутка, Ку..
Земјоделско здружение му додели плакета на министерот Николовски
ВИДЕО: Јовановиќ: НАТО ни е потребно за да не се испоубиеме на Балканот
Регион
Евреин фатен во Тирана со скриени 250.000 евра

Евреин фатен во Тирана со скриени 250.000 евра

вторник, 13 март 2018, 16:34ч.   |   Z.H.

 Граничната полиција на меѓународниот аеродром во Тирана на израелски државјанин му одзела 250 илјади евра.

 
Израелецот Ефим Ричман (49) пристигнал во Тирана со авионски лет од Москва, но не пријавил дека со себе носи толкава количина на пари.
 
Ричман изјавил дека парите во кеш ги носел за да почне бизнис во Албанија, односно дека контактирал со повеќе Албанци за да отвори стоматолошка клиника, а не ги пријавил бидејќи не ги познавал правилата за внесување девизи во Албанија.
 
Парите кои биле ставени во пет пакетчиња од по 50 илјади евра биле откриени на телото на Израелецот со помош на аеродромските скенери.
 
Дел од медумите наведуваат дека е можно парите да се внесени за зацврстување на руското влијание во земјата. Ова тврдење доаѓа по веста дека руска компанија за лобирање во полза на албанската опозициска Демократска партија, на ланските јунски парламентарни избори потрошила милон долари.
 
Премиерот Еди Рама вчера упати остри критики на адреса на опозициската Демократска партија и побара од јавното обвинитество да покрене обвинение.
 
Демократскиот лидер Љуљзим Баша веднаш ги демантираше ваквите информации, велејќи дека руската опасност доаѓа од Рама, кој тоа го прави со цел да го отргне вниманието на јавноста од катастрофалното владеење на Владата.
 
Албанските медуми пренесоа дека во истрагата денеска се вклучила ФБИ.

© ЖУРНАЛ    ~84,28

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Гром усмрти момче на плажа кај Сплит
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
Во Бања Лука претепан новинарот Владимир Ковачевиќ
Бугарите му забија нож во грб на Брисел
Ердоган: Целиот свет ќе ја плати цената поради Идлиб
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.