МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јавното обвинителство формира Комисија за следење на нерегуларности на референдумот
Дурловски ја насочуваше толпата во Собранието, сведочеше градоначалникот на Шутка, Ку..
Земјоделско здружение му додели плакета на министерот Николовски
ВИДЕО: Јовановиќ: НАТО ни е потребно за да не се испоубиеме на Балканот
Регион
Тачи: Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи без размена на територии

Тачи: Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи без размена на територии

вторник, 13 март 2018, 15:34ч.   |   Z.H.

 Говорејќи во рамките на прес-конференција со заменик-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека дијалогот за нормализирање на билатералните односи меѓу Белград и Приштина ќе биде завршен во согласност со Уставот и законите на Косово, што исклучува поделба, размена на територии или автономија, објавува електронското издание „Газета експрес“.

 
Зборувајќи за дијалогот помеѓу двете земји, под покровителство на Европската Унија, Тачи изрази уверување дека разговорите ќе доведат до помирување врз основа на европскиот дух и со почитување на територијалниот интегритет на земјата.
 
„Косово не прифаќа поделба, размена на територија или автономија“, категоричен е Тачи.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Гром усмрти момче на плажа кај Сплит
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
Во Бања Лука претепан новинарот Владимир Ковачевиќ
Бугарите му забија нож во грб на Брисел
Ердоган: Целиот свет ќе ја плати цената поради Идлиб
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.