Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Турскиот Парламент одбори контроверзни измени на изборниот закон

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Регион

Турскиот Парламент одбори контроверзни измени на изборниот закон
112797733-169045.jpg

 Турскиот Парламент денеска ги одобри измените во изборниот закон, за кои критичарите предупредуваат дека имаат за цел да ја зацврстат власта на претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

 
Седницата на кои се усвоени законските измени траеше цела ноќ.
 
Во Турција следната година ќе има избори, а на Ердоган му се потребни 51 отсто од гласовите за да остане претседател на Турција.
 
Опозицијата стравува дека другите амандмани усвоени на седницата го отвораат патот за изборна кражба. 
 13.03.2018, 16:04  | Z.H. | 63

 

© ZURNAL.mk

 Регион 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

15259
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.