МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Македонија
Хрватска поддршка за членство во евро-атлантското семејство

Хрватска поддршка за членство во евро-атлантското семејство

вторник, 13 март 2018, 13:16ч.   |   Xh.I.

По покана на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во официјална посета на земјава престојуваше потпретседателот на владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Марија Пејчиновиќ-Буриќ. Министерката Буриќ ја реафирмира силната поддршка на Република Хрватска и изрази надеж дека земјава набргу ќе ги почне пристапните преговори за членство во ЕУ и ќе стане полноправна членка на НАТО.

Соговорниците се согласија дека одличната соработка во разни области меѓу двете пријателски држави ќе продолжи, а воедно ќе се работи и на унапредување на економската соработка, со можност за заеднички настап на македонските и хрватските компании на трети пазари. На средбите се разговараше и за процесот на пристапување на земјава кон јонско-јадранската иницијатива.

„Оваа посета доаѓа во време што за нас е многу значајно и оттаму исклучително сме благодарни на поддршката што ја добиваме од Хрватска. Ни требаат вашите совети и вашата мудрост. Од членството во евро-атлантското семејство најголем бенефит ќе имаат граѓаните на Република Македонија, но и регионот и Европа“, изјави Димитров. Ова беше прва официјална посета на земјава од страна на хрватски министер за надворешни работи по подолг период, а се очекува и министерот Димитров да оствари возвратна официјална посета на Хрватска.

© ЖУРНАЛ    ~99,33

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.