МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Северна Кореја упати остри критики до генералниот секретар на ОН

Северна Кореја упати остри критики до генералниот секретар на ОН

петок, 23 февруари 2018, 15:40ч.   |   Z.H.

 Северна Кореја упати остри критики против генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш поради неговата поддршка за санкции, кои би ја принудиле земјата да преговара со САД за денуклеаризација.

 
Официјален Пјонгјанг смета дека Гутереш „изгледа дејствува како следбеник кој ги застапува интересите на Вашингтон“.
 
Севернокорејското претставништво во ОН соопшти дека на Корејскиот Полуостров немаше да постои нуклеарен проблем, ако САД не водеа непријателска политика, која достигна до „нуклеарни уцени и закани“.
 
За претставниците на Пјонгјанг, изјавата на Гутереш на Минхенската конференција за безбедност на 16 февруари е „несовесно и злонамерно однесување засновано на силни предрасуди без дури ни навестување за непристрасност“.
 
- Генералниот секретар не кажа ниту збор против САД, кои се главните виновници за влошување на сегашната ситуација, истакнаа претставниците на Пјонгјанг.

© ЖУРНАЛ    ~132,44

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.