МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Мијалков ги прислушувал сопругата и брат му?
Зоолошката градина во Скопје ќе добие „Џурасик парк“ со 50 диносауруси
Свет
Апсења по заплена на кокаин во руската амбасада во Аргентина

Апсења по заплена на кокаин во руската амбасада во Аргентина

петок, 23 февруари 2018, 14:39ч.   |   Z.H.

 Шест лица се уапсени за шверц на дрога откако во руската амбасада во Буенос Аирес властите заплениле речиси 400 килограми кокаин.

 
Акцијата во која била пронајден кокаинот е спроведена во заедничка полициска операција на руските и аргентинските служби, која траела речиси една година. Истрагата почнала во 2016 кога рускиот амбасадор во Аргентина кај локалните власти пријавил сомнителен багаж во анексот на амбасадата. Се претпоставува дека шверцерите се обиделе да пренесат 16 торби кокаин од амбасадата преку дипломатска пратка.
 
Во рамките на полициската операција, властите го замениле кокаинот со брашно додека сè уште бил во просториите на амбасадата, објави „Ројтерс“.
 
„Уред за следење беше ставен во куферот што требаше да биде испратен во Русија“, изјавила аргентинската министерка за безбедност, Патрисија Булрич. Во рамки на акцијата, во Аргентина биле уапсени две лица, од кој еден полицаец, додека останатите осомничени биле уапсени во Русија. Еден од лидерите на криминалната мрежа сè уште е во бегство и е во Германија, рекла Булрич.
 
Инаку, вредноста на кокаинот се проценува на 50 милиони евра.

© ЖУРНАЛ    ~84,28

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
ЕУ го укинува зимското сметање на времето
Уапсена главната финансиска директорка на „Хуавеј“
Анестезиолог инфицирал 1.300 пациенти со хепатит Ц во Германија
Холандија: Уапсен маж, пронајдени 350.000 евра во машина за перење
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.