МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Ружин: Реакциите од Бугарија служат само за собирање политички поени
(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара итна и неотповиклива оставка од Димитров и Спасовски
Заев: Во наредниот период нема да има општ закон за амнестија
Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг
Македонија
Средба Заев-Јазбец: Словенија ќе го помага домашниот локален развој

Средба Заев-Јазбец: Словенија ќе го помага домашниот локален развој

петок, 23 февруари 2018, 13:45ч.   |   Xh.I.

Македонскиот премиер Зоран Заев и словенечкиот амбасадор Милан Јазбец на средбата во петокот се договорија Словенија да го помага домашниот локален развој во Македонија, преку грантови и инвестиции во проекти за питка вода и за отпадни води, информира владината прес-служба.

На средбата Јазбец му честитал на Заев за ефектите од засилената дипломатска активност која, како што се наведува, ги отвора перспективите на државата кон ЕУ и НАТО и за економски развој.

На средбата било разговарано и за политичката клима во свете држави и за претстојната официјална посета на словенечкиот премиер Миро Церар на Република Македонија.

© ЖУРНАЛ    ~102,34

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Орбан пред пратениците го бранеше политичкиот азил на Груевски
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Мукоски: Им благодарам што им текна да ме посетат, ама протестното писмо за уставните измени е на погрешна адреса
Груевски добил азил во Унгарија?
Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.