Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Хан: ЕК ќе препорача почеток на преговорите со Македонија

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Македонија

Хан: ЕК ќе препорача почеток на преговорите со Македонија
15009034635975f827434b11.94742651.jpg

Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

– Европската комисија наскоро ќе препорача најверојатно до крајот на летото земјите членки да започнат пристапни преговори со Албанија и со Поранешна југословенска Република Македонија. Веруваме дека двете земји изминатиот период направија значајни реформи и затоа се квалификувани за овој чекор, вели Хан во интервју за германскиот весник „Ди Велт“, пренесува МИА.

За Македонија се наведува дека е кандидат за членство во ЕУ од 2005 година и прави напори за решавање на спорот за името со соседна Грција кој датира уште од прогласување на независноста на земјата во 1991 година. Укажува на изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел дадена вчера по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев дека решението на овој спор „никогаш не било поблиску“.

Албанија, пак, е кандидат за членство во ЕУ од 2014 година и според Хан „досега направила многу во борбата против организираниот криминал.

Македонија и Албанија треба да им се приклучат на Црна Гора и на Србија кои ги започнаа пристапните преговори во 2012, односно 2014 година и би можеле да станат членки на Унијата најрано во 2025 година.

ЕК треба да го соопшти извештајот за напредокот на државите кандидадти за членство во ЕУ на 17 април.

 22.02.2018, 09:43  | Xh.I. | 78

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

15152
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.