Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

На местото на Ќосето, Шилегов ќе засади дрво за човекови права

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Македонија

На местото на Ќосето, Шилегов ќе засади дрво за човекови права
drvo-za-covekovi-prava-696x537.jpg

На местото каде што стоеше постамент со спомен обележје на Андон Јанев – Ќосето, кој Град Скопје го отстрани како дивоградба, ќе биде насадено дрво „за човекови права“ набавено од Нирнбер од видот „гинко“, под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на Обединетите нации, информираше градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Шилегов појасни дека споменикот бил отстранет во доцните часови за да не се кочи сообраќајот на улицата, поради трите големи возила што беа донесени за отстранувањето, како и, според него, да не се спречи работата на судовите што започнуваат со работа во утринските часови.

-Постаментот од минатата влада беше поставен „шверцерски“ во раните утрински часови, без никој да види, бидејќи знаеле дека е дивоградба – рече Шилегов.

 22.02.2018, 13:38  | Xh.I. | 79

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

15261
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.