МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
ВМРО-ДПМНЕ: Оваа власт ќе биде запаметена по политички монтирани случаи
Таравари: 50% од членството на ДУИ ќе гласа за Блерим Река
Нов обид за решавање на иднината на СЈО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Свет
ТАСС: ЕУ ги продолжува санкциите против Русија

ТАСС: ЕУ ги продолжува санкциите против Русија

четврток, 22 февруари 2018, 17:00ч.   |   Z.H.

 Амбасадорите на 28 земји од Европската Унија се согласија да ги продолжат рестриктивните мерки против 150 граѓани и 38 компании од Руската Федерација за половина година, дознава руската новинска агенција TACC.

 
„Денеска, амбасадорите на ЕУ гласаа за продолжување на санкциите за шест месеци“, открива дипломатскиот извор. Според него, одлуката допрва треба официјално да биде одобрена од Советот на ЕУ по што ќе стапи во сила.
 
Во март 2015 година лидерите на ЕУ ја донесоа одлуката за укинување на санкциите против Русија.

© ЖУРНАЛ    ~132,44

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
(Видео) Пет жртви при уривање на мал авион во Калифорнија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.