МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Мијалков ги прислушувал сопругата и брат му?
Зоолошката градина во Скопје ќе добие „Џурасик парк“ со 50 диносауруси
Свет
Трамп: Би помогнало доколку наставниците се вооружат

Трамп: Би помогнало доколку наставниците се вооружат

четврток, 22 февруари 2018, 15:43ч.   |   Z.H.

 Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа сугерираше дека вооружувањето наставници би можело да помогне во спречување на масакри како минатонеделната пукотница во училиште на Флорида, кога беа убиени 17 ученици.

 
Трамп ја поддржа таквата идеја за време на средбата во Белата куќа со учениците кои го преживеаа масакрот.
 
– Кога би имале наставник кој е вешт и обучен да ракува со оружје, тоа можепе да го запре нападот многу брзо, изјави американскиот претседател воедно признавајќи дека таквата идеја би предизвикала контроверзи.
 
Меѓу учениците со кои имаше средба беа и шестмина ученици од училиштето во Флорида каде беше изведен нападот мината недела.
 
Во меѓувреме, илјадници ученици се собраа пред сојузното собрание во Талахаси, главниот град на Флорида, барајќи измена на законот за оружје. Тие се заканија дека ќе бидат против републиканците кои одбиваат да ги разгледаат новите мерки за контрола на оружје.
 
– Гласајте за нивно заминување, извикуваа учениците .
 
Пратениците во Собранието на Флорида одбиваат ограничување на оружјето откако Републиканската партија ја има контролата над парламентот во 1999 година.
 
Главното барање на учениците – забрана на оружје од типот на пушката АР-15, која ја користел напаѓачот Николас Круз, претходниот ден беше отстрането од дневниот ред на Собранието на Флорида.
 
– Знаеме што сакаме. Сакаме реформа за оружјето. Сакаме здраворазумски закони за оружје, изјави ученичката Дилени Тар, обраќајќи се пред новинарите.
 
Таа рече дека учениците разговарале со неколку пратеници, но од нив добиле само „ќе ве имаме во мислите“, „толку сте јаки, толку сте силни“.
 

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
ЕУ го укинува зимското сметање на времето
Уапсена главната финансиска директорка на „Хуавеј“
Анестезиолог инфицирал 1.300 пациенти со хепатит Ц во Германија
Холандија: Уапсен маж, пронајдени 350.000 евра во машина за перење
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.