МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Нигериската армија ослободила 76 ученички киднапирани од Боко Харам

Нигериската армија ослободила 76 ученички киднапирани од Боко Харам

четврток, 22 февруари 2018, 12:40ч.   |   Z.H.

 Единици на нигериската армија ослободиле 76 ученички и откриле тела на две девојчиња, откако тие беа киднапирани при напад на групата Боко Харам врз едно село.

 
Родителите и локалните власти вчера соопштија дека се исчезнати повеќе од 90 ученици, два дена по нападот на исламистите во селото Дапчи во североиисточната држава Јобе.
 
Судбината на преостанатите девојчиња не е позната.
 
Боко Харам ја почна својата засилена терористичка активност во 2009 година со цел да заземе области во северна Нигерија. Оттогаш во судирите со оваа терористичка група загинале повеќе од 20 илјади луѓе

© ЖУРНАЛ    ~96,32

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.