МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Потпишан меморандум за соработка меѓу МНР и Инфо-центарот за евро-атлантски интеграци..
Папата ќе ја посети Македонија во мај
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Македонија
Ќе направам сè за да не се даде името Македонија, порача Каменос

Ќе направам сè за да не се даде името Македонија, порача Каменос

четврток, 22 февруари 2018, 11:19ч.   |   Xh.I.

„Не се согласувам со Владата и со тоа како управува во прашањето за името Македонија, тоа го имам јавно кажано и ќе направам сѐ за да запрам да се даде терминот Македонија и секако дека нема да гласам“, рече  министерот за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, на расправата во парламентот за случајот со фармацевтската компанија „Новартис“.

Додека тој говореше лидерот на Сојуз на централисти, Василис Левендис, му дофрлуваше од пратеничкото столче, на што Каменос му се обрати изразувајќи убедување дека прашањето за името нема да стигне во грчкиот парламент. „Нема да дојде за гласање, господине Левендис, ним им требаат 10 години за да ги направат уставните промени“, порача лидерот на Независни Грци и коалиционен партнер во грчката влада, Каменос.

© ЖУРНАЛ    ~88,30

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Орбан пред пратениците го бранеше политичкиот азил на Груевски
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Мукоски: Им благодарам што им текна да ме посетат, ама протестното писмо за уставните измени е на погрешна адреса
Груевски добил азил во Унгарија?
Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.