МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Бени Шаќири: И ВМРО ДПМНЕ да беше на власт, ќе го поддржев референдумот!
Македонија ќе бара спас за железничката линија Белград-Скопје-Солун
АКЦИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНО ЧИСТЕЊЕ НА ОПШТИНАТА ШУТО ОРИЗАРИ
Тевдовски: поддржуваме решение пензонерите да не вршат регистрација во УЈП
Регион
Пахор одговори на критиките од Србија

Пахор одговори на критиките од Србија

четврток, 22 февруари 2018, 16:15ч.   |   Z.H.

 Претседателот на Словенија Борут Пахор одговори на критиките од страна на српските функционери поради неговите изјави дека Словенија ќе работи на тоа да обезбеди признавање на Косово од страна на членките на ЕУ кои се уште не го направиле тоа, нагласувајќи дека Косово е едно од главните политички прашања за кое Словенија и Србија имаат значително различни ставови.

 
Во соопштението од кабинетот на словенечкиот претседател, Пахор вели дека не е сигурен дали претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ во целост се запознаени со неговата изјава за дипломатска поддршка за признавање на Косово меѓу членките на ЕУ.
 
Како што јави словенечката агенција СТА, во соопштението на Пахор експлицитно стои дека Словенија ќе го поддржи Косово доколку исполни одредени услови, вклучувајќи почитување на договорот за нормализација на односите меѓу Приштина и Белград, формирање заедница на српски општини во северно Косово и ратификација на договорот за граница со Црна Гора.
 
Српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот реагираше на изјавата на Пахор, прашувајќи како словенечкиот претседател Пахор сака да ги убеди другите членки на ЕУ да ја признаат еднострано прогласената независност на Косово, кога Шпанија е се поголоем сојузник на Србија.
 
- Ако Шпанија така се однесува, зошто Пахор така се однесува. Сега тој ќе ја убеди Шпанија да ја признае независноста на Косово, рече Вучиќ.
 
Премиерката Ана Брнабиќ изјави дека е непријатно изненадена со изјавата на претседателот на Словенија и оцени дека таква изјава не во согласност со добрите и пријателски односи со Љубљана.

© ЖУРНАЛ    ~79,27

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Гром усмрти момче на плажа кај Сплит
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
Во Бања Лука претепан новинарот Владимир Ковачевиќ
Црна Гора: Хотел им додели бонус од 400.000 евра на вработените
Ердоган: Целиот свет ќе ја плати цената поради Идлиб
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.