МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Потпишан меморандум за соработка меѓу МНР и Инфо-центарот за евро-атлантски интеграци..
Папата ќе ја посети Македонија во мај
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Свет
САД: Северна Кореја ја откажала средбата со Пенс

САД: Северна Кореја ја откажала средбата со Пенс

среда, 21 февруари 2018, 16:44ч.   |   Z.H.

 Седеа речиси едни зад други, а сепак ги делеа светови: американскиот потпретседател и севернокорејската делегација на отворањето на Олимпијадата во Пјонгчанг. Сега е објавено, дека за малку ќе дошло и до средба меѓу нив.

 
 Pyeongchang 2018 Olympische Winterspiele | Eröffnungsfeier Mike Pence (Getty Images/P. Semansky)
Потпретседателот на САД Мајк Пенс беше подготвен да се сретне со официјалните претставници на Северна Кореја за време на отворањето на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, но севернокорејската страна ја откажа средбата во последен момент, соопшти Стејт департментот.
 
Потенцијалниот состанок меѓу Пенс и Севернокорејците беше една од главните теми за време на посетата на Пенс на Пјонгчанг, каде ја предводеше американската делегација на отворањето на Игрите.
 
Пред посетата на Пенс американски официјални претставници велеа оти не барале состанок со Северна Кореја, но ја оставија отворена можноста да се одржи.
До објавувањето на ова соопштение, повеќе од една недела по враќањето на Пенс во САД, немаше назнаки дека бил планиран состанок, а потоа откажан во последен момент.
 
Стејт департментот соопшти оти Пенс бил „подготвен да ја искористи оваа шанса“, и дека во таа пригода би инсистирал Пјонгјанг да се откаже од своето нуклеарно оружје и од програмите за балистичко вооружување.
 
„Во последен момент официјалните лица од Демократска Народна Република Кореја одлучија да не го одржат состанокот, жал ни е што е искористена оваа можност“, изјави портпаролката на Стејт департментот, Хедер Нојерт, користејќи го официјалното име на Северна Кореја.
 
Тоа би бил прв официјален контакт меѓу Северна Кореја и администрацијата на претседателот Доналд Трамп.
 
Оваа изјава изгледа противречи на севернокорејската изјава дека не биле заинтересирани да се сретнат со Пенс додека бил во Пјонгчанг. Севернокорејската официјална новинска агенција на 8 февруари, кога Пенс стигна во Јужна Кореја, јави дека немаат намера да користат, како што наведе, спортски фестивал како што се Зимските олимписки игри, за политички цели.
 
Присуството на Северна Кореја на Зимската олимпијада се гледа како голем знак за затоплување на многу затегнатите односи на Корејскиот полуостров./DW

© ЖУРНАЛ    ~99,33

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
ЕУ го укинува зимското сметање на времето
Уапсена главната финансиска директорка на „Хуавеј“
Анестезиолог инфицирал 1.300 пациенти со хепатит Ц во Германија
Холандија: Уапсен маж, пронајдени 350.000 евра во машина за перење
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.