Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар

Ахмети: Ако сакате интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ ќе го поддржите референдумот
Бејли од Арктикот: Се гледаме на планинските врвови на Македонија
Џихадисти од Македонија раскажуваат: ИСИС е лажно исламско движење, видов масакри на ..
Бартол за МИА: Граѓаните во голем број да излезат на референдумот и да го кажат своет..

Економија

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар
benzin1_1.jpg

Од ноќeска на полноќ цената на горивата се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи РКЕ.

Новата малопродажна цена на Еуросупер БС-95 изнесува 65,50 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава за 67 денари за литар, Еуродизел (Д-Е V) за 57 денари за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 45,50 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,243 денари за килограм се намалува и  малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 27,856 денари за килограм.

Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,19, односно за 4,21 отсто.

 19.02.2018, 15:52  | Xh.I. | 192

 

© ZURNAL.mk

 Економија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

24013
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.