МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Мијалков ги прислушувал сопругата и брат му?
Зоолошката градина во Скопје ќе добие „Џурасик парк“ со 50 диносауруси
Занимиливости
Научниците направија хибрид од човек и овца

Научниците направија хибрид од човек и овца

понеделник, 19 февруари 2018, 12:02ч.   |   Z.H.

 Научниците од Универзитетот во Калифорнија успеаја во лабораториски услови да создадат хибрид од човек и овца.

 
Во ембрионот на овца научниците уфрлиле човечки клетки, со цел во иднина да се овозможи одгледување на органи и ткиво за трансплантација.
 
Ваквите организми исто така може да се користат и за тестирање на лекови, бидејќи на нив би реагирале исто како и на човекот.
 
Пабло Рос, водечкиот научник на истражувањето изјави дека овие ембриони, кои се развиваат во телото на овца три недели пред да бидат уништени, имаат повеќе предности во однос на свинските, вклучувајќи и полесно производство.
 
– На 10 илјади клетки од овца, ембрионот содржи само една човечка. Потребно е соодносот да биде најмалку 100:1 за ова метода да се смета за успешна, вели тој.
 
– Доколку човечките клетки дојдат до мозокот на животното и започне да се менува интелегенцијата, тогаш овој експеримент треба да биде прекинат, вели Рос одговарајќи на етичките прашања.
 
Сепак, неговиот колега Хро Накаучи смета дека шансите за такво сценарио се минимални. Тој објаснува дека во ембрионот има многу мал број на човечки клетки.

© ЖУРНАЛ    ~219,73

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Има 125 години, готви и пешачи по 3 километри дневно: Ова е неговата тајна на долговечноста!
Сатаната скриен во фреска во базилика, седум века останало тајна
Слоница цели 11 часа копаше дупка: Ќе останете без зборови кога ќе видите што извади од неа
Пронајдена мумија на мачка стара 4.000 години
„Повели, бирај“ - Ја запросил девојката со 6 различни прстени (фото)
Коза изела 20.000 евра со кои требале да купат десет хектари земја
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.