МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Бени Шаќири: И ВМРО ДПМНЕ да беше на власт, ќе го поддржев референдумот!
Македонија ќе бара спас за железничката линија Белград-Скопје-Солун
АКЦИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНО ЧИСТЕЊЕ НА ОПШТИНАТА ШУТО ОРИЗАРИ
Тевдовски: поддржуваме решение пензонерите да не вршат регистрација во УЈП
Регион
Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова

понеделник, 19 февруари 2018, 16:43ч.   |   Z.H.

 Неколку земји се соочуваат со туристички бум благодарение на снимките од серијата "Игра на тронови" кои се изведуваат таму.

 
Дали е можно неколку кратки филмови да го претворат малиот хрватски замок популарен како Версај? Да, ако филмот е "Игра на тронови", а тврдината е дом на главниот лик Денерис. Такво чудо се случува не само во Хрватска, туку и во Малта, Северна Ирска и Исланд.
 
Секаде каде што се појавуваат екипите на серијата, тие предизвикуваат туристичка манија, а добивката во малите гратчиња скока речиси со 600 проценти. Страста на публиката ја зголемила нивната посетеност во просек од 120 проценти.
 
Најфаворизирана е Северна Ирска. Таму страствените навивачи се очекувани со отворени раце од локалните луѓе кои имаат подготвено Албум со фотографии на сите места кои се појавија во "Игра на тронови". Според весникот "Тајмс", продукцијата потрошила 140 милиони евра и се создадени 900 работни места во Ирска. Во Хрватска и Дубровник исто ја искористиле масовната инвазија на обожаватели. Тие веќе организираат три часовни тури во кои раскажуваат за историјата на средновековните фамилии. Цената е околу 57 евра по лице. Таквите чуда се случуваат ретко. За да се развива туризмот, е потребно повеќе упорност, а раст од 7-10 проценти се смета за исклучителен.

© ЖУРНАЛ    ~105,35

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Гром усмрти момче на плажа кај Сплит
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
Во Бања Лука претепан новинарот Владимир Ковачевиќ
Црна Гора: Хотел им додели бонус од 400.000 евра на вработените
Ердоган: Целиот свет ќе ја плати цената поради Идлиб
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.