МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Потпишан меморандум за соработка меѓу МНР и Инфо-центарот за евро-атлантски интеграци..
Папата ќе ја посети Македонија во мај
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Македонија
Судскиот совет ќе расправа дали да поведе постапка за разрешување судија

Судскиот совет ќе расправа дали да поведе постапка за разрешување судија

четврток, 15 февруари 2018, 09:34ч.   |   Xh.I.

Судскиот совет на седницата закажана за денеска ќе расправа, меѓу другото, за поведување постапка за утврдување одговорност за судија. На седницата треба да бидат определени подносители за барањата за утврдување нестручно и несовесно вршење на судиската функција од Советот за утврдување факти и поведување постапка за утврдување одговорност за судија.

Станува збор за иницијативи што се однесуваат до стапувањето во сила на Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за Судскиот совет, изгласани лани. Според објавата на веб-страницата на Советот, за овие точки јавноста ќе биде исклучена.

Со измените на Законот за судскиот совет, (член 33, став 3, 4 и 5), кои беа донесени во декември 2017 година, во случај кога Советот одлучил за исклучување на јавноста од седницата, претседателот на Советот е должен да извести за причините за нејзиното исклучување и во случај ако на таа седница донесува одлука со гласање, гласањето за одлуката е јавно. Останува да се види дали претседателот на Советот, Зоран Караџоски, ќе ѝ објасни на јавноста зошто одлуките за овие точки ќе бидат образложувани на нејавна седница. Во членот 33 од Законот за судскиот совет пишува дека јавноста може да биде исклучена заради заштита на угледот и интегритетот на судијата или кандидатот за судија. За ова Советот одлучува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број членови на Советот со право на глас.

Советот за факти до Судскиот совет поднесе иницијативи за разрешување на врховните судии Јово Вангеловски, Џемали Саити, Рахилка Стојковска, Ристо Катавеновски и Фаик Арслани за кои побара да бидат разрешени од функциите. Тие како кривичен совет го ослободија од притвор бизнисменот Сеад Кочан, кој е обвинет во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство.

© ЖУРНАЛ    ~145,49

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Орбан пред пратениците го бранеше политичкиот азил на Груевски
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Мукоски: Им благодарам што им текна да ме посетат, ама протестното писмо за уставните измени е на погрешна адреса
Груевски добил азил во Унгарија?
Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.