МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Шекеринска: Најголемиот успех со членството во НАТО е што првите ратификации дојдоа о..
Села ја откажа средбата со Заев
Кирацовски: Побарав таткото на мојата сопруга да се повлече од работното место
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостив..
Занимиливости
Во Сан Диего уличните светилки ви кажуваат каде има слободно паркинг место

Во Сан Диего уличните светилки ви кажуваат каде има слободно паркинг место

четврток, 15 февруари 2018, 12:08ч.   |   Z.H.

 Во Сан Диего, САД се имплементира програма со која на уличните светилки се инсталираат паметни сензори кои ќе следат и ќе собираат податоци за сообраќајот и ќе се грижат за јавната безбедност. Во рамките на програмата ќе се инсталираат 3.200 вакви сензори, а се очекува имплементацијата да заврши до крајот на годинава, пишува Fox.

Светилките користат податоци од сензорите во реално време за да ги насочуваат возачите до слободни паркинг места, да им помогнат на возилата од итните медицински служби во случај на незгода, да ја следат состојбата со јаглерод диоксидот во воздухот, да ги идентификуваат крстосниците кои можат да се направат побезбедни за пешаците и за велосипедистите. Информациите потоа од сензорите може да ги искористат девелоперите за да креираат апликации и софтвер кој ќе го направи градот ушпте побезбеден и попаметен.
 
Светилките можат да бидат толку паметни затоа што преку безжична конекција се поврзани на облак и со меѓусебе и вршат размена на податоците. Градот Сан Диего ќе потроши околу 30 милиони долари на паметна инфраструктура, а оваа програма е само почеток.

© ЖУРНАЛ    ~165,55

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.