Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

ЕВН ги санираше дефектите на среднонапонско ниво

Вес Мичел во Скопје: Силна поддршка, но без булдожерски погон?
Меѓународен ден на жената
Ѕанакопулос: За ерга омнес решение мора да се смени Уставот
Заев за „Шпигел“: Име без превод е неприфатливо

Македонија

ЕВН ги санираше дефектите на среднонапонско ниво
struja-evn.jpg

Поголем дел од настанатите дефекти на среднонапонско ниво кои беа предизвикани од невремето во југозападниот дел на земјава се отстранети. Екипите на ЕВН Електродистрибуција сега работат на решавање на проблемите во снабдувањето во останатиот дел на среднонапонска и нисконапонска мрежа.

Над 80% од корисниците во регионот кој беше зафатен од невремето имаат стабилно снабдување со електрична енергија. Без напојување се само уште неколку села во високите планински делови кои беа непристапни за екипите и каде временските услови не дозволија да се работи во текот на ноќта.

Од утринава е ангажиран максималниот расположлив капацитет од страна на ЕВН Електродистрибуција и надворешните компании во отстранување на дефектите, а најинтензивно се работи на потегот Струга-Јанче за да се овозможи стабилно снабдување со електрична енергија на жителите од Центар Жупа и реканскиот крај. Екипите на ЕВН Електродистрибуција ќе бидат постојано на терен во текот на целиот ден за да се овозможи непречено снабдување со електрична енергија на сите корисници на југозападниот дел на Македонија кој беше зафатен од големото невреме, соопштуваат од ЕВН Електродистрибуција.

 15.02.2018, 11:37  | Xh.I. | 39

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

7362
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.