МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена
Заев уверува дека Груевски ќе биде вратен, Унгарија решава за азилот
Облачно и студено, попладне снег
Илир Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина
Спорт
Пеп: Не знам дали сме подготвени за освојување на Лигата на Шампионите

Пеп: Не знам дали сме подготвени за освојување на Лигата на Шампионите

вторник, 13 февруари 2018, 14:16ч.   |   Xh.I.

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола изјави дека на „граѓаните“ им претстои многу тежок натпревар вечерва против Базел во средба од 1/8-финалето на Лигата на шампионите.

„Ние се трудиме да го наметнуваме на противникот својот стил на игра од моментот во кој дојдов во тимот. Нивото на противници во Лигата на Шампионите е поголемо. Се надевам дека ќе успееме да го контролираме текот на судирот и да стигнеме далеку“, вели Пеп.

„Не знам дали сме подготвени да ја освоиме Лигата на шампионите. Мојата вера во момчињата е многу висока и тие го знаат тоа. Нашата задача е да се претставиме подобро од минатата сезона, да се квалификуваме за четвртфиналето“.

„Базел дејствува со пет дефанзивци во Лигата на шампионите. Во групната фаза одиграа неколку добри натпревари. Ова е силен тим со висока организација на одбраната. Тие се опасни на контра-напади. Веќе реков на своите фудбалери дека ќе ни биде многу тешко, особено како гости. Но ние сме убедени во себе и мислам дека ќе можеме добро да одиграме тука“, изјави Гвардиола.

Сити и Базел се соочуваат еден против друг на стадионот „Сент Јакоб Парк“ вечерва од 20:45 часот по македонско време.

© ЖУРНАЛ    ~75,25

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Објавени детали за „местенката“ ПСЖ – Звезда: На УЕФА посебно и е сомнителен еден играч!
„Maрка“ тврди: Готово, Конте отпадна, Перез го избра новиот тренер!
Клоп се надминува: Го прашаа што ѝ фали на Звезда, а одговорот му беше спектакуларен
„Бомба“: Познато и првото засилување кое Венгер ќе го донесе во Милан!
Кој е Милан Павков? Од селски фудбалер и антиталент до ѕвезда во ЛШ!
Спасовски: Јанчев го обезбедуваме патролно, закани има и кон Христијан Мицкоски
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.