МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена
Заев уверува дека Груевски ќе биде вратен, Унгарија решава за азилот
Облачно и студено, попладне снег
Илир Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина
Спорт
И легендарниот Марко Ван Бастен ќе дојде во Скопје да го пофали Ѓорѓиоски

И легендарниот Марко Ван Бастен ќе дојде во Скопје да го пофали Ѓорѓиоски

вторник, 13 февруари 2018, 14:15ч.   |   Xh.I.

Еден од најдобрите голгетери во историјата на фудбалот, Холанѓанецот Марко Ван Бастен, кој со Милан доминираше во 80-те и 90-те години од минатиот век, освојувајќи трофеи во ЛШ и на Апенините ќе дојде во Скопје задутре како дел од делегацијата на Светската фудбалска федерација (ФИФА).

Ван Бастен во моментов е директор за технички развој во ФИФА и тој ќе ја предводи делегацијата на светската организација, која ќе дојде на отворањето на интернатот на ФФМ, кој во комплексот куќа на фудбалот е уреден со 30 соби и апартмани за членовите на фудбалската академија.

Отворањето на интернатот е закажано за в четврток на пладне, а треба да го отвори претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александар Чеферин. Покрај овие двајца во Скопје ќе бидат и директорот на одделот за национални асоцијации при УЕФА, Зоран Лаковиќ и Бјорн Васало, директор на национални селекции при ФИФА.

Отворањето на интернатот в четврток е само два дена пред новото Собрание на ФФМ, па првиот човек на ФФМ, од високата делегација на ФИФА и на УЕФА ќе добие еден куп пофалби за неговата работа.
 

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Објавени детали за „местенката“ ПСЖ – Звезда: На УЕФА посебно и е сомнителен еден играч!
„Maрка“ тврди: Готово, Конте отпадна, Перез го избра новиот тренер!
Клоп се надминува: Го прашаа што ѝ фали на Звезда, а одговорот му беше спектакуларен
„Бомба“: Познато и првото засилување кое Венгер ќе го донесе во Милан!
Кој е Милан Павков? Од селски фудбалер и антиталент до ѕвезда во ЛШ!
Спасовски: Јанчев го обезбедуваме патролно, закани има и кон Христијан Мицкоски
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.