МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Собраниска делегација на конференција на КОСАК во Виена
Заев уверува дека Груевски ќе биде вратен, Унгарија решава за азилот
Облачно и студено, попладне снег
Илир Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина
Македонија
Трета рунда: Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Трета рунда: Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

вторник, 13 февруари 2018, 14:10ч.   |   Xh.I.

Специјалниот посредник на Генералниот секретар на Обединетите нации во разговорите за разликата за името, Метју Нимиц денеска претпладнево ја почна заедничката средба со министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во канцеларијата на ОН во Виена.

Најновата средба на Нимиц со шефовите на дипломатиите на Грција и на Македонија доаѓа по неговата неодамнешна посета на Атина и Скопје. Разговорите со Нимиц во Виена за првпат се водат на ниво на шефови на дипломатии како од дел од договореното на средбата во Давос меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас минатиот месец.

Грчкото МНР веќе објави фотографија од средбата на Твитер профилот на Коѕијас, со кратко објаснување дека средбата под покровителство на Нимиц е дел од разговорите за наоѓање на заемно прифатливо решение за името.

Димитров и Коѕијас вчера имале средба со Нимиц во Виена на која се усогласувале позициите во пресрет на денешните разговори. Нема информации дали на средбата Коѕијас ќе ја претстави на својот македонски колега, нацрт- спогодбата што ја најави за средината од февруари.

Засега од ОН само соопштија дека е можна изјава за медиумите во канцеларијата на ОН во Виена околу 15:30 часот.

© ЖУРНАЛ    ~114,38

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.